عکس من با روسری

14:53

Majid Shahbazkhaniگفت و گو با برنامه دیدگاه‌ها و اندیشه‌های رادیو ونکوور در مورد عکس من با روسری.
چرا آقای موسوی روسری سر نمیکنند؟ و چرا ما روسری سر کردیم؟ تاثیرات روسری سر کردن آقایون. ارزش‌های دینی در زمینه مسائل جنسی‌ و مشکلات اجتماعی ناشی از آن. بررسی نگاه لیبرالیزم به پوشش و حقوق زنان. پاسخ به پرسشهای شنوندگان

متن مصاحبه 

شنوندگان عزیز در خدمت جناب آقای شهبازخانی هستیم برنامه دیدگاهها و اندیشه ها را به دو بخش قسمت کردیم. بخش اول: وقایع روز را خواهیم داشت و در قسمت دوم که دیدگاههای علمی در ارتباط با حیات شناسی هست بررسی خواهیم کرد. سلام عرض می کنم به شما شب بخیر می گم.

– درود به شما

– تشکر می کنم

– خدمتتون عرض کنم که در مورد قسمت وقایع روزمون آقای شهبازخانی هفته ای که گذشت عکسی از شما روی اینترنت روی فیس بوک دیده شد و بسیار بحث انگیز بود این عکس به این صورت بود که شما روسری سرتون کرده بودید. اگر ممکن است برای شنوندگان عزیز توضیح بدهید که چرا شما روسری سر کرده بودید و بحث زیادی در این قضیه در گرفته بود.

– موضوع برمی گردد به دستگیری یکی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر که ایشون از فعالین دانشجویی هستند در جریان 16 تیر وقتی که ایشون به دانشگاه می روند برای دانشجویان سخنرانی می کنند بعد از اینکه از دانشگاه خارج می شوند نیروهای امنیتی ایشان را دستگیر می کنند و روز بعد عکسی را از ایشان منتشر می کنند که روسری سر کرده بودند از این بابت پاره ای از افراد عکسی را با روسری انداختند از مردان که در حمایت از دانشجویی بود که عکسش را با روسری انداخته بودند. البته نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی این کار را به معنی تحقیر این دانشجو انجام دادند و بسیاری از افراد که روسری به سر کرده بودند این را به عنوان حمایت از این دانشجو روسری را به سر کرده بودند. من عکسی را با روسری انداختم و در کنار آن عکس نوشتم که چون حجاب اسلامی ام کامل نیست لطفا آقایون روشون را بکنند آن ور. علتش این هست که به طور کلی پوشیدن روسری در فرهنگی که انسانی نیست و حقوق زنان را زیر پا می گذارد به عنوان یک پوششی محسوب می شود که تحقیر کننده است. در حالی که ما انسانها را برابر می دانیم. ما انسانها را گذشته از اینکه چه جنسیتی داشته باشند دارای حقوق مساوی می دانیم و به خصوص در حیطه امور شخصی این انسان می تواند گذشته از اینکه چه جنسیتی داشته باشد. خودش تشخیص بدهد که چه لباسی را بپوشد. من روسری به سر کردم برای استهزاع روسری و نشان دادم به طور کلی روسری چیز نادرستی است حالا چه مردان بخواهند بپوشند چه زنان بخواهند بپوشند و در عین حال خواستم بگویم که ما در کنار زنان ایستاده ایم و از حق تعیین پوشش آنها حمایت می کنیم. و این در فرهنگ آنها اگر که می خواهد موجب تحقیر دیگری بشود اساساً نادرست است اگر که کسی بخواهد انتخاب بکند که روسری به سر بکند می تواند این کار را بکنه اما این را به عنوان یک پوشش تحقیر کننده ما به رسمیت نمی شناسیم.

– بله در حقیقت به این ترتیب پوشش زنان هم تحقیر شده اگر به صورت تحقیر ازش استفاده بشه. وقتی که آقایی را باهاش تحقیر می کنند یعنی این یک پوشش تحقیرآمیز.

– دقیقا احسنت. این بسیار با اهمیت است مسئله پوشش و حجاب زوایای گوناگونی دارد. بخش عمده و اساسی آن برمی گردد به نگاه ما به انسان از لحاظ جنسی در نگرش ما انسانها بدون در نظر گرفتن جنسیتشون دارای حقوق مساوی هستند. ما عقیده داریم که انسانها در حیطه مسائل شخصی خودشان می توانند برای خودشان تصمیم بگیرند به این علت که ما انسان را موجودی عقلانی می دانیم. در نگرشهایی که مذهبی هست و دینی هست انسان دارای حقوق مساوی نیست. به همین دلیل هست که حقوق زنان در نگرش های دینی زیر پا گذاشته می شود برای اینکه شما بتوانید حق دیگری را زیر پا بگذارید در گام اول بایستی او را تحقیر بکنید بایستی به او بگویید که تو با من متفاوت هستی و تو از من کهتر هستی و بهتری من بر تو به من اجازه می دهد که بر تو سلطه داشته باشم. و این را شما نه تنها در مسئله پوشش بلکه در بسیاری از حقوق زنان می توانید مشاهده بکنید. نگرشی که بر پایه نگرش جنسی است تفاوت حقوق بر اساس زن و مرد تعیین می شود و ما امروزه به آن رشد رسیده ایم که هر کسی را صرفا به این دلیل که انسان هست همانگونه که او می خواهد خودش را تعریف بکند همانگونه که او می خواهد پوشش خودش را فضای خودش را لباس خودش را هر چیزی که می خواهد می تواند تشخیص بدهد و تعیین بکند و کسی حق ندارد با استفاده از اقتدار سیاسی در حیطه خصوصی دخالت بکند و ارزشهایی را که خودش برای خودش خوب می داند را بر دیگری تحمیل بکند.

– در ارتباط با این قضیه روی فیس بوک آقایی بر من پیامی دادند که متأسفانه من وقت نکردم جوابش را بدهم. ایشون پیام دادند که اگر این حجامی هست که خواهر من مادر من و همسر من می پوشه من افتخار می کنم بپوشم و من هم از این به بعد روسری خواهم گذاشت.

– این نگاه اشتباه است برای اینکه آنچه را که خواهر شما، مادر شما می پوشد در حیطه خصوصی او هست. بنده روسری نپوشیدم به خاطر اینکه خواهرم یا مادرم روسری می پوشید. اون حیطه شخصی فرد هست که می خواهد چگونه لباسی را بپوشد. همانگونه که من توقع ندارم که خواهر من برادر من یا عمه من یا عموی من یا جنابعالی یا هر کس دیگری آنچه را که من انجام می دهم و در حیطه خصوصی من هست بیاد همان کار را بکند. هر کسی می تواند هر چیزی را که می خواهد بپوشد. مهمتر این هست که خواهر شما و مادر شما و من و شما بنا به دلایل عقلانی می توانیم تشخیص بدهیم که چه بپوشیم. مثلا اگر که همسر من یا دوست دختر من می خواهد دامن بپوشد خوب بپوشه خیلی هم قشنگ هست. اون این تشخیص را داده است که این را می پوشد و هیچ مشکلی هم نیست. بنده برای اینکه دامن آن را تایید بکنم لزومی ندارد که من هم دامن بپوشم. البته به من هم نمی آید. پاهای پرمویی دارم. اما خوب من شاید به این دلیل که پاهای من پرمو است من دامن نمی پوشم.

– شما هم می توانید موهای پایتان را بزنید که قشنگ بشود و به شما هم بیاید.

– ما بایستی تفکیک بکنیم از هم دیگر. مشکلی که الانه به وجود آمده در این جریان مسئله روسری پوشیدن این هست که عده ای که پوشیدن روسری را به عنوان یک ارزش می شناسند می خواهند بیایند و این ارزش ها را بر دیگری هم تحمیل بکنند یعنی می خواهند روی سر من هم روسری بگذارند روی سر دیگری هم روسری بگذارند و بگویند که چون این برای من مقدس است تو هم بایستی روسری سرت بگذاری. یک سری از آقایون هم اصلا آمده اند این طرز تفکر را دارند توجیه می کنند که این اشتباه است از اساس هم اشتباه است. بنده که روسری سر گذاشتم عکسی که اونجا از من هست به منظور استهزاع اصل روسری است در گام اول برای اینکه این نگرش من است من فکر نمی کنم که اصلا زن بایستی روسری بپوشه. موافق روسری پوشیدن نیستم. این نظر شخصی من است. در عین حال معتقد هستم که اگر که یک زنی خواست روسری بپوشد من نمی رم بر مبنای ارزشهای خودم به زور روسری این را بردارم. یا اینکه روسری را به عنوان یک چیز تحقیر آمیز بگذارم روی سرش و یا اینکه من خودم به خاطر اینکه به یک چیزی که اصلا از اساس چیز بی ارزشی است و مفهومی ندارد برای من اون را بخواهم روی سرم بگذارم برای اینکه دیگری گذاشته. نه خیر. بنده روسری نمی گذارم. بنده کلاه می گذارم. بنده نمی آیم بروم آن کلاهی که روی سر من است را بردارم بگذارم روی سر شما یا بردارم بگذارم روی سر یک خانم دیگر و بگم که حالا خانم جان شما که اگر که می خوای با من ابراز هم دردی بکنید شما بیایید همین کلاه من را سر من بگذارید. نه خیر اون خانم هر کاری که می خواهد می تونه بپوشه. البته این نظر ما انسانهایی است که آزاده هستیم که لیبرال هستیم. نگرش یک نگرش لیبرالیستی است که بنده دارم عرض می کنم خدمت جنابعالی خوب نگرشهای متفاوت دیگری هم هست. یکی از دوستان گفته بودند که خوب حالا آقای کروبی یا آقای موسوی یا امثالهم که خانمهایشان روسری سر می کنند. حاضر هستند به خاطر اینکه اون دانشجوی زندان رفته اونها هم بیایند و روسری سر بکنند در حمایت از آن آقا. می بینیم که نه! آنها این کار را نمی کنند. چرا آقای موسوی روسری سر نمی کند؟ و مجید شهبازخانی روسری سر می کند؟  تفاوت در نگرش آقای موسوی و مجید شهبازخانی است. آقای موسوی اعتقادش بر این هست که اون یک چیز زنانه است و وقتی که یک کسی را روسری سر می کنند می گویند که این را تحقیر کردند. اون روسری را یک چیز محقری می داند و آن را سر زنش می کند و زنش هم این را پذیرفته. اصلا اون می گه آقا من می خواهم محقر باشم این تحقیر را می پذیرم. حالا به این تفاوت جنسی آنها قائل هستند. به خاطر همین قوانینشان و مسائلشون این گونه است. اما من و یا دیگری که آزادی خواه هستیم و لیبرال هستیم اصلا نگاهمون از اساس متفاوت است. به این دلیل آقای موسوی روسری سرشان نمی کنند و ما روسری سرمون می کنیم. البته خوب افراد دیگر دلایل گوناگونی دارند. من فقط خواستم دلیل شخصی خودم را عرض کرده باشم.

– یک سوال دیگر به وجود می آید. در بعضی نقاط به عنوان یک لباس از روسری استفاده می کنند. در بعضی موارد هم اینجا من در کانادا دیدم خانمهای کانادایی هستند زمانی که هوا سرد است روسری می گذارند برای اینکه گوششان یخ نکند یا اینکه از نوعی پوشش برای مویشان استفاده می کنند که رفتند آرایشگاه مویشان را قشنگ درست کرده اند یک روسری می گذارند که موهایشان خراب نشود.

– هیچ اشکالی ندارد. خیلی هم خوب است. روسری را چرا سرش می کند؟ برای اینکه مویش خراب نشود. به این دلیل روی سرش نمی کند که من مرد هستم. تفاوت در این هست. روسری سر کردن خانمها در حقیقت علاوه بر اینکه حقوق آنها را زیر پا می گذارد وجلوگیری می کند از گسترش بسیاری از هنرها و زیبایی آنها. نظیر هنر طراحی لباس. یکی از عمده مسائلش این هست که به من اهانت می شود. به عنوان یک مرد. مگر که من چه موجودی هستم مگر من چه چیزی هستم که خودت را از من پنهان می کنی و روسری سرت می کنی؟ مگه من چه کرده ام؟ که ما مستحق یک همچین رفتاری هستیم. مثل این می ماند که کسی به شما دست ندهد یا اینکه یک کسی تا اینکه به شما می رسد فرار بکند. برود آن طرف. بنا به چه دلیلی؟ به این دلیل که شما مرد هستید! خوب باشید مرد که این یک چیز بدی که نیست.

– مردها آدمخور هستند. شاید دلیلش این هست.

– بله دقیقا به همین شکل است. چون که جنسیتی است. حالا گذشته از اینکه تفاوت حقوقی ایجاد می کند. مسائل بسیار عمیق اجتماعی را ایجاد می کند. یعنی در ساختار خانواده مردسالاری ایجاد می کند. در روابط اجتماعی باعث ایجاد تفاوت های جنسی می شود. به همین دلیل هست که ما هنوز دنبال مسائل تساوی حقوق زنان و مردان حتی در کشورهای پیشرفته هستیم. روسری در حقیقت از اینجا شروع می شود که شما زن هستید. بنده مرد و چون که من از لحاظ جنسی بر تو برتری دارم من می توانم به تو بگویم که تو چه بکنی چه نکنی.

– حتی شعاری هستش که یا روسری یا توسری و این اشاره می کند. اگه اجازه بدهید یکی از شنوندگان عزیز را روی خط داریم. و خط را باز بکنیم و در مورد یا روسری یا توسری هم اگر دوست داشتید صحبت بکنید. سلام عرض می کنم بفرمایید صدای شما پخش می شود.

– سلام آقای شهبازخانی.

– درود می فرستم.

– آیا به فیس بوک شما غیرایرانی هم دسترسی دارد؟

– بله هر کس از هر کجای دنیا می تواند

– حالا یک مسئله پیش می آید. من اینتشن شما را متوجه شدم ولی چون شما با افراد دیگر غیرایرانی سر و کار دارید یک مسئله در این ور دنیا هست اونم کراس درسینگ، که یک کاانتیشن مثبتی بعضی وقتها نداره. حالا شما با آن جنبه چیکار می خواهید بکنید؟

– این حق هر انسانی است که از لحاظ جنسی هر گونه که خودش می خواهد خودش را تعریف بکند؛ و من امیدوارم ما یک بار بتوانیم در این زمینه صحبت بکنیم چون یکی از فعالین حقوق همجنسگرایان هستم. از لحاظ روانی هم مسائل بسیار علمی و دقیقی را داریم که اصلا به طور کلی اینکه شما مرد هستین من زن هستم یک چیز مطلقی نیست. تندسی وجود دارد در مردان به سمت زن بودن و متقابلا در زنان نسبت به مرد بودن که اون بحث علمی است من خوشحال می شم در این زمینه صحبت بکنیم. از لحاظ حقوقی معتقد هستم هیچ اشکال ندارد یک کسی هر لباسی را می خواهد بپوشد اگر مردی می خواهد لباس زن بپوشد زن می خواهد لباس مرد بپوشد هر کسی هر پوششی را می تواند انتخاب بکند برای خودش. اصلا ربطی ندارد.

– نه من فکر کردم از لحاظ پرستیژ موقعیتی ممکنه برای شما ایجاد اشکال بکنه ولی با اصل موضوع من مخالف نیستم.

– نه خیر من هیچ مشکلی ندارم. این را من عرض می کنم. تا این حد عرض می کنم. من اتفاقا آنجا هم نوشته بودم. حالا در مورد پوشش زنان عرض می کنم و همین را بسط می دهم به مسئله مرد لباس زن را پوشیدن یا زن لباس مرد را پوشیدن. من حاضر هستم که چادر سر بکنم و به ایران بروم، اگر که با چادر سر کردن من زنان ایران بتوانند به آزادی پوشش برسند. به عنوان یک کسی که فعال سیاسی است فعال امور اجتماعی است. نه اینکه من چادر را به عنوان یک سمبل بپذیرم. اما آنچه را که به زنان ایرانی دارد می رود ظلم هست در حق آنها. در همین زمینه هم من در حوزه کراس درسینگ ها این عقیده را دارم یعنی اگر که کسی به دلیل پوشیدن لباس قرار باشد از حقوق اجتماعی محروم بشود من از حقوق اجتماعی آن فرد دفاع خواهم کرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s