ماده اول پیشنهاد پنج ماده ای موسوی برای حل بحران

facebook

گویا رضاشاه مشغول بازدید از یک پادگان بود وسربازان گارد احترام به محض ورود ایشان قرار بود تیر هوائی شلیک کنند، اما یکی از سربازان این کار را نکرد. رضاشاه از او پرسید چرا تیر نزدی فلان فلان شده!؟ سرباز پاسخ داد: به هزار و یک دلیل، اولاً  فشنگ در پادگان نایاب است و  تفنگ من فشنگ ندارد قربان. همینکه سرباز خواست ادامه دهد، رضاشاه گفت همین یک دلیل کافیست. من وقت ندارم به هزاردلیل بقیه گوش کنم.

پیشنهاد پنج ماده ای آقای موسوی برای حل بحران پیش آمده، من را به یاد آن سرباز انداخت که تفنگش فشنگ نداشت. اول باید ببینیم که بحران چرا بوجود آمده که آقای موسوی پنج ماده برای حلش ارائه نمودند. همه میدانیم که بحران ناشی از یک نظام دینی است که حقوق همه شهروندان را زیر پا نهاده، آزادیهای فردی را نادیده گرفته، به زنان و جوانان ظلم نموده، شهروندان کشور را بر اساس مذهب، جنسیت، قومیت، نگرش سیاسی، داخل، خارج تقسیمبندی کرده، همه را بجز هواداران خود، غیر خودی میداند و بدون توجه به منافع ملی مردم ایران؛ به فکر کمک به حزب الله در لبنان و حماس در فلسطین میباشد. در حقیقت آنچه که موجب بحران گردیده نظام جمهوری اسلامی است که به نام دین وایمان؛ مردم را به گروگان گرفته، مراسم سنتی و مذهبی را با تفاسیر سیاسی مورد سوء استفاده سیاسی قرار داده و کار را بدانجا کشانده که مراسم عاشورا را به جنگ و جدال و کشت و کشتار تبدیل نموده. حتی در راهپیمائی دولتی در کنار آب میوه مجانی، احکام قتل شهروندان عادی را به اسم محاربین پخش مینمایند و جای تأسف است که خامنه ای و موسوی در یک منازعه سیاسی، بر سر امام حسین دعوایشان شده، مقدسات مردم را ارث پدری خود میدانند. جالبی قضیه اینجاست که هرکدام از طرفین با سوء استفاده سیاسی از احساسات پاک مذهبی مردم و تعابیر سیاسی از رفتار های سننتی، به طرف مقابل میگوید به مقدسات بی احترامی شده. گذشته از همه این مسائل، بطور اجمال اگر بخواهیم بدانیم که ریشه بحران چیست و بخواهیم در یک کلام خلاصه کنیم، به این نتیجه میرسیم که مشکل اصلی حکومت دینی است. پس برای حل این بحران بایستی پیشنهادی را داد که نظیر همه دموکراسیهای رایج در جهان، دین در حکومت دخالت نکند تا قداست خود را حفظ نمیاد، آزادی سایر ادیان برقرار و شهروندان دارای حقوق شهروندی گردند. و یا بایستی سیستم سیاسی را پیشنهاد نمود که اجازه ورود دین به ساختارهای قدرت سیاسی در آن داده نشود؛ از این دو حال خارج نیست. آقای موسوی نتنها با پیشنهادشان بحران را حل ننمودند بلکه با تاکید بر نگرش افرادی نظیر خمینی، حفظ جمهوری اسلامی و تفسیر سیاسی از مقدسات مذهبی به این بحران دامن زدند.

گذشته از اختلاف نظری که ما در زمینه ریشه های بحران با آقای موسوی داریم لااقل در این زمینه همگی ما در جنبش سبز اتفاق نظر داریم که بحران سیاسی اخیر در انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت. البته هرچند ایشان هرگز به میلیونها رأیی که داده شد احترام نگذاشتند، دولت تشکیل ندادند و خود را رئیس جمهور معرفی ننمودند اما دست کم، ما ایشان یا هرکس دیگر را، به این علت از جنبش سبز میدانیم که دولت تقلبی را به رسمیت نمیشناسند. ما در این مرحله با گرایش های سیاسی گوناگون بدون توجه به اینکه افراد و احزاب چه گرایش سیاسی و آلترناتیوی دارند، متحد شده ایم تا آن الترناتیو را در یک انتخابات سالم و آزاد مشخص نمائیم. آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد و نقطه مشترک همه ما است، دست کم عدم مقبولیت دولت کودتائی میباشد. در بند اول پیشنهاد آقای موسوی برای حل بحران، بگونه ای واضح و مشخص دولت به رسمیت شناخته شده وگوئی ایشان به عنوان مشاور دولت، برای دولت تقلبی که دچار بحران گردیده راه حل ارائه مینمایند و یک سری کلی گوئی میکنند که همه آنها را دولت احمدینژاد قبول دارد. مثلاً دولت احمدی نژاد نمیگوید که به مجلس، قوه قضائیه و مردم پاسخگو نیست که ایشان پیشنهادش را دادند. مشکل چیز دیگریست که اقای موسوی با عوض کردن صورت مسئله نمیتوانند حلش کنند.

آقای موسوی، جهت اطلاع شما عرض می کنم که جنبش سبز انتخابات را قبول ندارد و این دولت تقلبی را به رسمیت نمیشناسد. شما در پیششنهاد خویش ازدولت میخواهید که در مقابل مردم قوه قضائیه و مجلس اعلام نماید که مسئولیت پذیر است؟! مگر احمددینژاد در موقعی که حکم ریاست جمهوری را از دست خامنه ای میگرفت چیزی بجز این را اعلام کرد؟ شما شوخی میفرمائید ؟!

همرزمان عزیزم در جنبش سبز، روی سخن من باشماست. اگر قرار باشد کار را به دست آقای موسوی بدهیم، بعید نیست فردا به ما بگویند به دست بوسی ولایت فقیه بروید.  این آقا تفنگش فشنگ ندارد و اگر کسی از شما بند اول را بخواند و بگوید موسوی از جنبش سبز است باید در کلاس اول اکابر سواد خواندن و زبان فارسی بیاموزد. من کار به بقیه ۴ ماده و یا مقدمه پیشنهادی ایشان ندارم که هزار مشکل دیگر دارد و وقت شما را نمیگیرم. پیشنهاداقای موسوی برای حل بحران بقدری بی پایه و بی مایه است که بیشتر خنده دار بنظر میرسد تا یک راه کار مششخص و جدی سیاسی. حیف از وقت که صرف خواندن آن شد. جنببش سبز خوب میداند که رسیدن به آزادی و دمکراسی راهش به رسمیت شناختن دولت تقلبی و تن دادن به حکومت دینی که۳۰ سال است بر این مملکت مستولی بوده نیست. این بند اول پیشننهاد آقای موسوی که در زیر آمده بعد از اینهمه مقاومت و از خود گذ شتگی جوانان و زنان درست در زمانی که جنبش نیاز به پیشروی دارد، بند را به آب داد.

«اعلام مسئولیت پذیری مستقیم دولت در مقابل ملت و مجلس و قوه قضائیه به نوعی که از دولت حمایت های غیرمعمول در مقابل کاستی ها و ضعف هایش نشود و دولت مستقیما پاسخگوی مشکلاتی باشد که برای کشور ایجاد کرده است. به یقین اگر دولت کارآمد و محق باشد خواهد توانست جواب مردم و مجلس را بدهد و اگر بی کفایت و ناکارآمد بود مجلس و قوه قضائیه در چهارچوب قانون اساسی با او برخورد خواهند کرد .»

Advertisements

یک دیدگاه برای ”ماده اول پیشنهاد پنج ماده ای موسوی برای حل بحران

 1. MAN BA IN KE NEVECHTIN MOVAFEGAM
  FAGAT 1 SOAL BARAM PICH OMADE
  MIKAM BEDONAM CHOMA HA DAR IN 30 SALLE GABLL KE IN AKONDA CHAYAD IN BALLAHARI BAR SARE MARDOM AVORDAN

  CHOMA CHE RANGI BODIN

  TA ONJA KE MAN MIDONAM BIRANG BODIN

 2. درود بهرام عزیز در همین وبلاگ بالای صفحه نوشته شده «در باره من» به اختصار توضیح دااده ام که بنده در ۳۰ سال گذشته چه میکردم. اگر موردی هست که می‌خواهید مشخصتر بیان کنم، بفرمائید..
  https://hipcat.wordpress.com/about

 3. هم ميهن و دوست گرامي
  با درود بشما صد درصد با عقيده شما موافقم موسوي هم رونوشتي ديگر از اسلام گرا هاي حکومتي که ميخواهد با سوار شدن بر موج اعتراضات مدني ملت ايران تنها رقيب خود احمدي نژاد را از ميدان بدر کند و متاسفانه ميکروفون بدستهائي مانند سازگارا با تحليل هاي غير منطقي در صدد تقويت موسوي و گمراه کردن مردم هستند شگفتا

 4. حکومت دینی(دینمداری) و فقر … هر یک مشکل طبقه ای خاص از جامعه

  آقای شهباز خانی عزیز،

  با تشکر از شما که حرف دل ما را زدید و هم نوشتید و گفتید که این بیانیه یک جور صورت مساله پاک کردن پیش نبود و حتما یک جور تحریف افکار عمومی‌ و عوام فریبی برای اینکه مردم از سکوت کثیف ایشان ناراحت نشوند و مبادا به فکرشان رسوخ کند که دستهای ایشان در پشت پرده مشغول تنظیم طرح سازش و فریب است…

  من خیلی‌ از این حیرت زده شدم که شما بزرگترین مشکل مملکت را حکومت دین مداری می‌دانید، آیا شما جامعه شناسی‌ می‌دانید؟
  آیا نمیدانید یا فراموش کردیید که بزرگترین مشکل ما قبل از دینمداری مشکل اقتصادی و دزدیهای رژیم است. که باعث میشود اکثر مردم زیر فشار زندگی‌ کنند و در جهل و نادانی بمانند و به فکر ادامهٔ حیات باشند نه به فکر آزادی!

  با عرض ارادت و خوش بختی از آشنایی‌ با شما
  زینا

 5. dorod ,mane 55 sale ke enghelab kard ta rishe biedalati va zolm az irun kande she kheli be khodam feshar avordam ke hata negahi be mir hussen va mir hassan nandazam , ke nashod , vali tahe delam midonestam ke inbar mese ghabl nist va in aghayun mese ghabliya nistan , ma kesiro nadarim KHODEMUNIM va KHODEMUN , pas sabz va zardesh farghi nadare , KHODEMUN bayad bejombim , pas YA ALI , ezat ,

 6. خانم زینا (مهر آرام) بله، جامعه شناسی‌ می‌دانم. مشکل دزیدیها که بدان اشاره فرمودید، نتیجه حکومت دینی و استبدادی است. در یک نظام دینی، شهروند حق پرسشگری و انتخاب ندارد. او انسانی‌ مکلف است. فسادهای مالی در نظامهای دینی بسیار رایج میباشند چون حکومت دینی خود را پاسخگو به شهرووند نمیداند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s