نروتئولوژی

بخش نخست

بخش دوم

گفت و گو با برنامه دیدگاه ها و اندیشه های رادیو ونکوور تفاوت نگاه حقوق بشری با دیدگاه مذهبی در مور زنان. نرو تلوژی چیست، چرا انسانها به ماورأ الطعبیه ایمان دارند، چه چیزی در مغز باعث میشود که بععضیها مدعی پیامبری می شوند. دستگاهی که احساسات روحانی را ایجاد میکند

فاایل صوتی: بخش نخست
فاایل صوتی: بخش دوم

یکی از شنوندگان عزیز را روی خط داشتیم، مجددا لطف کردن و مراتب تشکر خودشون را از میهمان برنامه آقای مجید شهبازخانی اعلام کردن. برای دومین بار گفتند به خانه ما خوش آمدید برای شنبه شبها. خیلی به شما علاقه دارند آقای شهبازخانی.

منم از ایشون بسیار افتخار دارم از اینکه شما این مطلب را می فرماید. اما این از آزادیخواهی خود شماست. به این علت شما بنده را مورد محبت قرار می دهید که شما خودتون آزادیخواه هستید. پیروز باشید.

به بحث نرو تئولوژی می پردازیم و قبل از اینکه این بحث را شروع بکنیم، اگر ممکنه سوالی را شنونده ای هفته قبل در آخرین قسمت برنامه انجام دادند. جوابی بدید.

مطلبی را فرمودند که جالب بود گفتند که جمهوری اسلامی ارتباطی به اسلام ندارد و فرمودند بنده با خصومت نسبت به اسلام صحبت می کنم و در ضمن ایشون درخواست کردند که بنده به اسلام اهانت نکنم و به قرآن توهین نکنم. من خیلی کوتاه عرض بکنم که اصلا به طور کلی مباحثی که ما مطرح می کنیم در بخش اندیشه ها بخصوص مباحث علمی است. در هفته گذشته مطلبی که در مورد زنان بود یک اشاره ای رو که به قرآن کردم از سوره نساء بود که در اون مشخصا آمده که مردان بر زنان برتری دارند و زنان اگر که گوش به حرف مردان نکردند مردان می توانند اول به زنان تذکر بدهند اگر که گوش نکردند از هم خوابگی با آنها خودداری بکنند و اگر که گوش نکردند زنان را کتک می زنند. تفاوت دیدگاه ما با شما در این هست که برای ما متون مقدس نیستند. ما فکر نمی کنیم که مرد بر زن برتری داره. ما فکر نمی کنیم که مرد حق داره زن را کتک بزنه. ما معتقد هستیم که زن و مرد حقوق مساوی دارند. به طور کلی این حقوق را ما انسانی می دانیم گذشته از این که شما مرد باشید یا اینکه زن باشید. همینطور ما هم فکر نمی کنیم که کسی بایستی شما را بزنه به این دلیل که شما مرد هستید. یا یک انسان دیگری را جانش را بگیرد به این دلیل که ایشون هم جنس گرا است. اینها مسائلی است که طبیعی است یک نفر زن هست، یک نفر مرد هست. به صورت مرد یا زن به دنیا آمده. ما حق نداریم حقوق طبیعی و انسانی انسانها را بنا به دلایل جنسی زیر پا بگذاریم یا بنا به دلایل نژادی زیر پا بگذاریم. اینها یک مسائل بسیار مشخصی است که ما در قرن 21 که چه عرض کنم از قرن 18 به این مسائل رسیدیم. خوب حالا این موقع ها یک مطالب دیگری را می گفتند. در مورد اینکه این مطلب نادرست هست خوب ما گفتیم این نادرست است. نادرست بودن یک مطلب دال بر این نیست که شما بگویید که توهین شده یا شما فرمودید که بنده اهانت نکنم. من لغتی را بکار نبردم که اهانت آمیز باشه. مفهوم داره این مفاهیم که شما می فرماید توهین و اهانت. به طور کلی آنچه که برایمان مقدس است آزادی است. بنده لیبرال هستم هیچ چیز برای من بالاتر از آزادی وجود نداره و در صدر این آزادی ها آزادی بیان و اندیشه است. یعنی شما از اینکه ما اندیشه ای را بیان می کنیم نمی توانید بگویید که ما توهین کرده ایم. اگر که لغت توهین آمیزی به کار برده بشه. بله، بنده می پذیرم که نبایستی چنین کاری می کردم. اما از این که مطلبی داره بیان می شه شما نفرمایید که توهین شده، برای اینکه این جلوی آزادی بیان را می گیره. این فرهنگی را ایجاد می کنه که اجازه رشد را نمی دهد و این درست نیست به خصوص در قرن اخیر و در رسانه های گروهی دیگه بالاتر از آزادی بیان چیزی وجود ندارد. من خوشحال می شوم اگر که شما دلایلی دارید مبنی بر اینکه بله بایستی زن را کتک زد بفرمایید خوب اینجا هم رادیو هست و آزادی بیان هست شما دلایل خودتون را برای کتک زدن زنان بفرمایید. مشکلی نیست.

تشکر می کنم. آقای شهباز خانی اگه ممکنه در مورد نروتئولوژی بفرمایید که اصلا چی هست؟

نروتئولوژی یا عصب خدا شناسی علمی است که بسیار جدید هست و به این مطلب می پردازه که چگونه است ما انسانها احساسات روحانی پیدا می کنیم. در مغز انسان بخشی هست که اصطلاحا بهش می گویند این بخش پایین مغز در اون بخش مرکزی وجود داره که شما وقتی که اون را تحریک بکنید با امواج الکترومغناطیسی به شما احساسات روحانی دست می دهد. شما احساس می کنید خدا وجود داره. احساس می کنید که روح وجود داره. احساس می کنید که چنین مسائلی وجود دارد و بر اثر آزمایشاتی که امروزه انجام می دهند به اثبات رسیده که این بخش از مغز باعث این هست که به ماوراءالطبیعه ایمان بیاوریم یعنی یک انسان بالغی که خیلی هم فن چیز را می داند و متوجه می شود بر می خوری که ایشون می گوید که مثلا گاو حیوان مقدسی است. شما نبایستی اصلا تصور این را بکنید یک نفر که تحصیلات کرده و مسائل روزمره خودش را داره می گذرونه یک دفعه یک همچین حرفی بزنه. حالا این یک نفر هم نیست. میلیونها نفر یک چنین حرفی را می زند. فرق نمی کنه که این چه چیزی باشه. این مسائل که در این سطح از جانب افرادی که عاقل هستند بیان می شه باعث این پرسش می شه که چگونه است که یک انسانی که عاقل هست، بالغ هست یک چنین مسائلی را مطرح می کنه. علتش را نروتئولوژی بیان می کند. که چه چیزی باعث می شه که انسان به طور کلی روحانی باشه و در انسانهای گوناگون یک گرایش روحانیتی وجود داره گرایشی به روحانیت وجود دارد که متفاوت است. این بخش از مغز اگر که دچار صرع درونی بشه حتی انسانها احساسات پیامبرانه بهشون دست می ده و تصور می کنن که در همه چیز یک حالت عمق می بینند. البته این یک مشکل روانی است یک مسئله مغزی هست که بوجود می آید. و کاملاً نشون داده می شه که در علم نروتئولوژی که مثلا پیامبران چگونه بوده که یک چنین ادعاهایی می کردند و همین امروزه پیامبران امروزی چگونه است که چنین مسائلی رامطرح می کنند درحقیقت دچار یک صرع درونی مغزی می شوند اینها. می تونند کمکشون بکنند تا حدی قابل کنترل هست. نروتئولوژی به این موارد گفته می شود.

بنده اگر در موردی پیش بیاد که اون شخص قادر باشه که دیگران را کنترل بکند. مثلاً نمونه ای را در هند ما داریم که یک انسان هست که دیگران بهش ایمان آورده اند و خود خداوند بر روی کره زمین و در روز تولدش بین دو تا سه میلیون نفر برای دیدن این شخص می رن. خود اون شخص باور داره که خداونده. سوال دیگری دارم و اون این هست که همه انسانها نسبت به خداوند به یک گونه است؟

در مورد سوال اول که شما مطرح کردید دقیقاً به همین شکل است فردی که احساس خداوندی می کنه دچار اون ناراحتی مغزی است و هندسی یا اون گرایش به روحانیت بسته به اون فعالیت بخش زیرین مغز داره که تا چه حد نسبت به مسائل مذهبی و روحانی حساس باشند. به طور کلی می توانیم در آزمایشگاه انسانها را به حالتی که روحانی هست نائل بکنیم و حتی داروهایی نظیر LSD و امثالهم در همون بخش از مغز فعالیت می کنند. من امیدوار هستم که هفته آینده یا یک روز دیگر بتوانم مشخصا راجع به این دستگاهی که باعث ایجاد احساس خدایی و روحانی می شه توضیحی بدهم که حتی در آینده ممکن است من بذارم روی وبلاگم دوستان اگر که خواستند می توانند خودشون امتحان بکنند. درمورد مسئله دومی که فرمودید که آیا این احساس نسبت به خدا در همه انسانها یگانه است؟ این گرایش در همه انسانها به یک شکل نیست. متفاوت است. حتی در آزمایشاتی که صورت گرفته 20% از انسانها هستند که به اون مراحل بالای روحانی یا می رسند.

من در واقع با اون سوالی که شب قبل از آقای شهبازخانی داشتم و ایشون توضیح دادند. اینکه می گویند که در قرآن آیه ای است که در رابطه با سوره نسا، اصلا این آیه منشاء نزول مشخص دارد. این سوره الرجال قوامون النساء در رابطه با مسائل اقتصادی است که اون قسمت هیچ ارتباطی بر ریاست مرد بر زن ندارد. در قسمت عمومی. در رابطه با آیه مربوطه که منظور کتک هست. این در لفظ عربی، یا در ادبیات عرب، 25 معنی دارد یکی از این معنی ها این زدن هست. و 24 معنی متفاوت دارد. این آیه بین قتل زن که در زمان جاهلیت عرب بود یک حالت تنطیف هست. که تنطیف در دستور زبان عربی کاملا جایز است و این بعنوان تلطیف آمده. به هر حال صحبت من در رابطه با این نبود اون شب. در رابطه با صحبت آقای شهبازخانی بود که گفته اند که در رژیمهای اسلامی، در اسلام افرادی غیرمسلمان وارد دولت ها شده نمی توانند. که من اعتراض به اون داشتم که شما ببینید در نظامهای اسلامی چون مصر کشورهای عربی، افغانستان، ما اندو، مسیحی، وزیر داریم، اینها هم کشورهای اسلامی هستند. قوانینشان مبتنی بر شرع است. بر شرعیت اسلامی است. این ممنوعیتی ندارد. اینها با قاطع گفته اند که اسلام اجازه نمی ده شما می توانید مراجعه بکنید به گفته های آقای شهبازخانی.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”نروتئولوژی

  1. حقیقت ممکن است گیج کننده باشد. احتمال دارد فهم اش نیاز به کلنجار رفتن داشته باشد. ممکن است بر خلاف شهود ما باشد. ممکن است باورهای عمیقا مقدس ما را نقض کند. ممکن است با آنچه ما ناامیدانه می خواهیم حقیقت داشته باشد انطباق نداشته باشد. اما ترجیحات ما، تعیین کننده حقیقت نیست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s