پیام به مناسبت انقلاب ۲۲ بهمن

22 بهمن گفت و گو با برنامه دیدگاه ها و اندیشه های رادیو ونکوور. برسی‌ دلائل انقلابها، چرا انقلاب ۵۷ باعث بدتر شدن وضعیت جامعه شد و چه انقلابهائی باعث بهبود میشوند؟ آیا در روش مبارزاتی غیر خشونت آمیز بایستی شعارها را در سطح پائینتر مطرح نمود؟ عصر انفورماتیک و جامعه ایران، وضعیت جمهوری اسلامی. پیام به هموطنان داخل ایران به مناسبت انقلاب ۲۲ بهمن

فاایل صوتی: با سرعت معمولی

با سرعت پائین برای ایران

خوب شنوندگان عزیز در بخش اول برنامه این هفته دیدگاهها و اندیشه ها به 22 بهمن خواهیم پرداخت و در بخش دوم برنامه گفتگوی هفته گذشته را در زمینه نرو تئولوژی با آقای مجید شهبازخانی دنبال خواهیم کرد که در زمینه ی احساسات روحانی در مغز است. تلفن خط مستقیم ما را یادداشت بفرمایید. شماره 6045919311 خدمت جناب آقای مجید شهبازخانی سلام عرض می کنم. شبتون بخیر.

درود به شما و شنوندگان عزیز.

آقای شهباز خانی با توجه به اینکه انقلاب باعث بدتر شدن اوضاع می شه، چرا فکر می کنید که مردم بایستی نظام جمهوری اسلامی را سرنگون کنند؟

برای اینکه راه دیگری باقی نمانده، مردم دوست ندارند انقلاب بکنند. انسانها مایل هستند که در آرامش زندگی بکنند. اما زمانی که یک نظام سیاسی امکان تحول را می بنده و مردم خواهان تحول هستند، راهی باقی نمی ماند به جز انقلاب کردن و بسته به این هست که شما به چه منظوری انقلاب می کنید. این مطلب که همه انقلابها باعث نابسامانی می شوند مطلب نادرستی است. هدف انقلاب نشون می ده که آیا اون جامعه در نهایت به سامان خواهد رسید یا به نابسامانی. بسیاری از تحولات اجتماعی که در نهایت جوامع امروزه را به سامان رسانده بر اثر انقلابات بوده که جوامع عبور کردند از اون مراحل گذشته و به حالت بهتری رسیدند.

در شرایط انقلاب مردم کشته می شنود، تخریب ها پیش می یاد، آیا هنوز هم ما باید این را ببینیم؟

شما صحیح می فرمایید که باعث تخریب میشه، اما مسئله این هست که اگر که اون حاکمیت به حیات خودش ادامه بده، تخریب ها به مراتب بیشتر خواهد بود. اگر که قرار بود تحولات اجتماعی صورت نمی گرفت، ما همچنان در همان حالت دوران اولیه زندگی می کردیم، هیچ وقت به مراحل بعدی ساختارهای اجتماعی نمی رسیدیم و هر کدام از این ساختارهای اجتماعی در نهایت فرو ریخته اند و بر پایه تجربیات گذشته بنای نویی بنا نهاده شده به همین دلیل بایستی دید که هدف اون انقلاب به چه سمت و سویی است. در انقلاب 57 علت اینکه انقلاب باعث بدتر شدن اوضاع شده این بوده که انقلاب به منظور انجام جمهوری اسلامی صورت گرفت. ما اگر که شما نگاه بکنید به انقلاب فرانسه، اون انقلاب به منظور انجام یک جمهوری دموکرات به وجود آمد و نتایجش را می بینیم. شما در نظر بگیرید که در فرانسه انقلابی رخ نمی داد. آیا جامعه فرانسه می توانست به حالتی برسد که امروزه رسیده یا در کشورهای اروپایی یا انقلاب آمریکا رخ نمی داد یا در بسیاری از کشورهای دیگری که نظام های گذشته سقوط کردند. در نهایت انقلابهایی که به منظور دموکراسی، به منظور آزادی صورت می گیرند نتایجی که به دست می دهند خوب هست برای اون جامعه. اما اگر که به منظور یک ایدئولوژی بخواهد صورت بگیرد حالا هر نوعش می خواهد باشد، مثلا نمونه کمونیستیش را مشاهده می کنیم باعث خرابی اوضاع می شه نسبت به آنچه که در قبل بوده.

جناب شهبازخانی ببینید قبل از اون باید بررسی این را بکنیم که اصلا چه مشکلاتی وجود دارد؟ چرا باید این انقلاب را کرد؟ برای شما مصاحبه ای رو پخش می کنند تلویزیونی با آقای حجت الاسلام جعفر شجوعی که می گه اینقدر مسائل رفاهی وجود دارد که در زندان اوین استخر و جکوزی و … هست.

تازه اون امکانات شهید لاجوردی به من می گفت من اونجا ده روز رفت رفتم سخنرانی می گفت بیا برو نگاه کن استخر ما درست کردیم، جکوزی درست کردیم برای همین مجاهدین جوانی که 48 ترور دارد، الان توی جکوزی داره صفا می کنه.

این رو چه جوری می تونید بررسی کیند؟

من یه سوال از شما می کنم. شما آیا به این دلیل که موافق یا مخالف یک نظام سیاسی هستید بایستی به زندان بروید؟ حالا توی اون زندان را هم ما فرض می کنیم که جکوزی هم باشه. به طور کلی انسان بنا به دلایل عقیدتی نبایستی در زندان باشه که تو اون زندان بخوان جکوزی بذارن. نگرشهای ایدئولوژیک اجازه تفکر را از انسانها می گیرند. و وقتی که انسانی بخواهد تفکر بکند اورا به جرم تفکر به زندان می اندازند. نبایستی کسی به جرم اندیشیدن و داشتن یک عقیده در زندان باشد. این بایستی بتونه بره اونجا حزب سیاسی اش را داشته باشد. روزنامه اش را داشته باشه، رادیوش را داشته باشه، تلویزیونش را داشته باشه. انتخاباتش را داشته باشه که مردم بتونند بیان و راحت انتخاب بکنند. حالا فرض هم بر این که این آقا مخالف این حکومت باشه. الانه در زندانها هزاران جوان دارند شکنجه می شوند. این آقا دقیق نمی گن اشتباه می کنند. دست کم می توان گفت که نادرست می گویند اگر که نخواهیم بگوییم که به عمد دروغ می گوید. همین امروز تعداد زیادی از مردم در تهران به سمت بازداشتگاه اوین رفتند برای اینکه شنیده اند 9 نفر دیگر را می خواهند اعدام بکنند. در تهران گویا یک منطقه ای را مشخص کردند که می خواهند جوانها را آنجا در ملاء عام دار بزنند. دو نفر جوان را بدون گناه که شما در برنامتون گذاشتید این خانم که مشاورشون بودن اجازه  وکالت را از این خانم گرفته بودند. هیچ چیز این نظام سیاسی اصلا پایه و اساسی نداره بخواهند ازش دفاع بکنند. از لحاظ حقوق انسانی. نظام یک نظام ایدئولوژیکی است. وقتی که نظام نظام ایدئولوژیکی شد دیگه برای انسان ارزشی قائل نیست. نظام اهمیتش بالاتر از انسان می شه. ایدئولوژی ارزشش بالاتر از انسان می شه. انسان در اختیار ایدئولوژی قرار می گیره.

– من یه سوالی از دوستمون داشتم در مورد انقلابها صحبت کردند می خواستم ببینم به نظر ایشون انقلابی رو می شناسن که بدون خونریزی زیاد موفق شده باشه و البته این انقلابهای مخملی که تو کشورهای شرقی شد که گویی به جایی هم نرسیدند. قبلا آمریکا رژیم شاه را حمایت می کرد، الان چین داره از رژیم حمایت می کنه. و چین هم از نظر حقوق بشر به نظر ایشون چه راه حلی است؟ ما اگه بخواهیم به حقوق بشر به اصطلاح اعتراض کنیم که خود چین بیشتر از ایران می کشه اینو چه جوری می شه حل کرد؟ و سوال سومم این است که نظر ایشون راجع به همین آقای جنتی یا بستگانشون که اومدن توی شهر ما ونکوور و ریخت و پاش می کنن و پول خرج می کنن یواشکی فکر می کنن هیچ کس هم نمی دونه، تکلیف ما با اینها چه خواهد بود؟

در مورد این مسئله ای که ایشون آیا انقلابی رو می شناسیم که بدون خونریزی صورت گرفته باشه؟ خودشون پاسخ دادند که انقلابات مخملی است که بدون خونریزی صورت می گیرند. اما این که انقلابات فرمودند که به نتیجه ای نمی رسه بایستی ما با هم دیگه اختلاف نظر داشته باشیم. شما اگر که نگاه بکنید می بینید که انقلاباتی که مخملی بودند به نتیجه رسیدند. نتیجه دادن یا نتیجه ندادن یک انقلاب بستگی به این نداره که آیا اون انقلاب درش خونریزی بشه یا اینکه خونریزی نشه، آنچه که اهمیت بیشتری داره این هست که شما برای چه منظوری دارید انقلاب می کنید؟ اینکه اون انقلاب تا چه حد خونریزی می کنه؟ یا اینکه تا چه حد خونریزی نمی کنه به دو تا عامل اساسی بستگی داره، یکی نظام سیاسی که می خواهد بر سر جای باقی بماند که تا چه حد خونریز باشه و دیگری مردمی که می خواهند انقلاب انجام بدهند، از چه تاکتیک هایی استفاده بکنند؟ یکی از مطالبی که امروزه اصلاح طلبها اتفاقا مغلته سیاسی می کنند درش این هست که اهداف انقلاب را با روش های انقلاب یکی می کنند، یعنی می گویند  چون که ما می خواهیم مبارزات غیرخشونت آمیز انجام بدهیم در نتیجه بایستی خواست های سیاسی خودمون را هم پایین بیاوریم. در حالی که همچین چیزی نیست. یعنی اینکه شما در یک انقلاب خواست های انقلابی خودتون را مطرح می کنید. خواست شما تحول اساسی و بنیادی است اما به چه روشی می خواهید به این انقلاب برسید مشخص می کنه که ما آیا تلاش می کنیم که خونریزی صورت بگیره یا اینکه تلاش می کنیم که خونریزی صورت نگیره. نگاهی که شما به مسئله کردید از لحاظ خونریز بودن یا خونریز نبودن یک انقلاب، نگرش مرکانتیلیستی یعنی نگرش سود و زیانیست از این بابت که شما اگر که حتی بخواهید نگاه بکنید بایستی ببینید که آیا ادامه حیات یک سیستم سیاسی چه تبعاتی را دارد؛ در مقابل اینکه بخواهد اون سیستم سیاسی سقوط بکند. این را در نهایت مردم جامعه به اون نتیجه می رسند و گاه وضعیت به جایی می رسد که راهی باقی نمی مادد به جز اینکه چنین کاری را انجام بدهند. من قبول دارم که انقلاب یک چیز مطلوبی نیست یعنی هیچ کس نمی خواد خودش را به کشتن بدهد یا افراد دیگر را بکشد و نظم اجتماعی را بهم بریزد و بی ثباتی به وجود بیاورد. مسئله این هست که ثباتی که در جامعه وجود دارد به قدری باعث خرابی و نابسامانی می شه که راهی باقی نمی ماند جز اینکه اون را خرابش کرد. وقتی یک سیستم سیاسی دیگه اصلاح ناپذیر هست و تغییر را نمی پذیره و در مقابل تغییراتی که مردم می خواهند مقاومت می کند، اون موقع مردم مجبور می شن که انقلاب بکنند.

بله – ایشان سوال دیگر داشتند مبنی بر اینکه چین از رژیم ایران حمایت می کنه. خود چین هم یک رژیم بدتر از جمهوری اسلامی هست.

بله- دقیقاً به نکته  بسیار جالبی  اشاره کردند ایشون. صحیح می فرمایید اما ما در یک جهان به هم پیوسته داریم زندگی می کنیم و حمایت چین از جمهوری اسلامی نتایج بسیار بدی را برای خود چین خواهد داشت. چرا؟ چونکه مردم ما که تا ابدالدهر این نظام را نمی توانندتحمل بکنند و جامعه جهانی هم به این نتیجه رسیده که جمهوری اسلامی یک نظام سیاسی نیست که بتوان با او کنار آمد. من فکر می کنم که چین دارای سیاست نادرستی است که در نهایت نه تنها در مقابل مردم ایران در طولانی مدت سرافکنده خواهد ماند بلکه ادامه حیات خود نظام چین در طولانی مدت، با توجه به  با بالا رفتن آگاهی مردم چین امکان ناپذیر خواهد بود. درضمن ایشون اشاره کردن در مورد خروج پول پاره ای از افراد که گفتند در خارج آمده اند و فکر می کنند که کسانی نمی دانند این مطلب را. صحیح می فرمایند اشکال از اونها هست برای اینکه یکی از مشکلاتی که جمهوری اسلامی باهاش روبرو هست اینه که تحولات اجتماعی بر اثر این به وجود آمده که انسان وارد عصر انفورماتیک شده. عصر انفورماتیک یعنی عصر ارتباطات و اطلاعات. شما نمی توانید میلیونها میلیون دلار از کشور خارج بکنید و فکر بکنید که کسی نمی داند. همانگونه که شما متوجه شده اید و از این طریق به اطلاع بنده رساندید و از این طریق داره روی اینترنت مستقیم پخش می شه و چهار روز دیگه روی وبلاگ بنده قرار می گیره و ما اطلاعات خودمون را از جاهای دیگه گرفته ایم به اونها هم ما این اطلاعات خودمون را منتقل می کنیم؛ تبادل اطلاعات باعث شده که نظام جمهوری اسلامی نتواند جامعه را ایزوله بکنه. اطلاعات اون جامعه را در خودش نگه بدارد. مردم داخل را ناآگاه نگه بداره. مردمی که در خارج زندگی می کنند را ناآگاه نگه بداره و در نهایت بتواند جامعه ایران را سرکوب بکند. نکته ای که من می خواهم رویش تاکید موکد بکنم این هست که ورود انسان به عصر انفورماتیک باعث شده که ما شاهد اولین جنبش اجتماعی عظیم در جامعه ایران باشیم در سطح جهانی.

تشکر می کنم دو تا سوال را همزمان می گم اگه تونستید ادغام بکنید جواب بدید ممنون می شم. یکی این که آیا فکر می کنید جمهوری  اسلامی چقدر دوام بیاورد و سوال دیگر شما چه پیامی برای تظاهرات روز 22 بهمن دارید؟

جمهوری اسلامی تمام شده، جمهوری اسلامی یک نظام سیاسی بود که می خواست یک حکومت دینی را به صورت جمهوریت در ایران پیاده بکنه هیچ کدوم از این دو تا مطلب را نتوانست بهش برسد. این نظام سیاسی در حالتی قرار گرفته که از لحاظ نگرش تمام شده است. من فکر نمی کنم که ما بایستی منتظر باشیم که جمهوری اسلامی مثلا سقوط بکند. همین جوری سقوط کرده. امروز یک ایمیلی را پاسخ می دادم که سنجش افکار بود. 89 درصد مردم پاسخ داده بودند که خواهان حکومت سکولار و دموکرات می باشند. بسیاری از این افراد در داخل خود ایران بودند که این مسئله را پاسخ می دادند. یعنی از ایرانیان بودند. فارسی زبانان دست کم می توان گفت بودند. چون نظر خواهی به زبان فارسی بود. جمهوری اسلامی دیگه وجود خارجی نداره. آنچه که ما شاهدش هستیم یک نظام میلیتاری، استبدادی و امنیتی هست که بخشی از افراد به ضرب و زور توی اون مملکت حکومت می کنند و 70 میلیون را به گروگان گرفتند. من فکر نمی کنم جمهوری اسلامی وجود خارجی داشته باشد. امیدوارم ما یک بار بتوانیم مشخصا درباره ماهیت جمهوری اسلامی صحبت بکنیم که چیست از لحاظ ساختار سیاسی خودش. یک نظام ملوک الطوایفی است که الانه داره تیکه پاره می شه و داره فرو می ریزه.

جناب شهبازخانی عذر می خوام میون کلامتون. چطور جمهوری اسلامی را می گویید سقوط کرده در حالی که اینا دارند به راه خودشون ادامه می دن.

از لحاظ نگرشی نظام سیاسی دیگه آبرو و حیثیتی نداره. ببینید نظام جمهوری اسلامی حتی نمی تونه یک گروه موسیقی رو از ایران خارج بکنه بدون اینکه سر و صدا بکنه. آقای احمدی نژاد به عنوان نماینده ریاست جمهوری مقدس اسلامی اگر که می خواد بیاد که حتی نمی تونه وارد شهر ونکوور شما بشه. دیگه تموم شده  است کارش. از لحاظ اعتباری که دارن. من کار ندارم به وضعیت اقتصادی که داره به چه روزی می افته. من کار ندارم به معیارهای اخلاقی که به چه وضعیتی انداختن جامعه را. به طور کلی نظام از لحاظ نگرش سیاسی کارش تموم شده است. یعنی شما نمی توانید یک نظام استبدادی دینی را بر ایران در قرن 21 حاکم بکنید. آنچه که اینها اونجا دارن انجام می دن وضعیت امنیت و سرکوب مردم و کشتن مردم هست. اما در مورد پیامی که برای 22 بهمن برای هم وطنان خودم دارم این هست که آزاد باشید. شما هر شعاری را که خواستید بدهید آنچه را که امروزه دارند تلاش می کنند بعضی از جریانهای سیاسی که شعارهای شما را محدود بکنند، شما نبایستی در ابراز بیان و نظر و خواسته خودتون هیچ گونه محدودیتی قائل بشوید. هر شعاری را که خواستید بدهید. شما اگر بدنبال آزادی هستید این آزادی محدودیت ندارد در بیان نظرات خودتون آزاد باشید هموطنان من. مطلب دوم این هست که در جریانات 22 بهمن اگر که کسی را خواستند دستگیر بکنند حق مردم هست که از خودشون دفاع بکنند. اجازه دستگیری را ندهید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s