نوروز ۱۳۸۹

گفت و گو با برنامه دیدگاه ها و اندیشه های رادیو ونکوور. تبریک نوروزی، بررسی پیامهای نوروزی رهبران سیاسی ایرانی‌ و خارجی‌. اهمیت نوروز در تاریخ و فرهنگ ایران، آزادی زندانیان سیاسی به مناسبت نوروز.
فاایل صوتی: با سرعت معمولی با سرعت پائین برای ایران

متن مصاحبه:

– شنوندگان عزیز آقای مجید شهبازخانی را روی خط داریم سلام عرض می کنم. سال نوی شما مبارک باشد.

– درود می فرستم من هم فرا رسیدن نوروز و سال نو را به شما و همه هم میهنان عزیز تبریک می گویم و همه کسانی که در سراسر دنیا با ما نوروز را جشن می گیرند امیدوارم که سالی سرشار از شادی همراه با پیروزی و بهروزی را داشته باشید.

– شما در جریان سخنرانی های دیگر سران کشورهای مختلف دنیا هستید. نظرتون نسبت به این سخنرانی ها و مخصوصاً سخنرانی آقای اوباما چیست؟

– سخنرانی آقای اوباما به نظر من سخنرانی جالبی بود. دربرگیرنده نکاتی بود که سیاست آمریکا را در قبال ایران مشخص می کرد و اشاره ای داشت به شکست برنامه مذاکراتی که در گذشته اوباما طرحش را ریخته بود؛ اما همچنان در سال آینده اعلام کرد که مایل است که سیاست گذشته خودشان را دنبال بکنند. در بخش دیگری از این صحبت ها به اهمیت حقوق بشر در ایران پرداخت که به نظر من یکی از مسائل جدیدی است که ما در سیاست آمریکا بیشتر و بیشتر داریم مشاهده می کنیم و این گام مثبتی است برای حفظ منافع ملی ما و به طور کلی نشان دادن چهره ای مطابق با حقوق بشر؛ و مشخصاً در این مورد دو تا راهکار را ایشان ارائه کردند. یکی مسئله دنبال کردن اینترنت از طریق ارائه نرم افزار و سخت افزار برای مردم ایران که بتوانند ارتباط خودشان را حفظ بکنند و دیگری آمد و رفت دانشجویان به آمریکا بود از طرف ایران که اگر چنین مطلبی را دنبال بکنند من فکر می کنم با افکار عمومی ایران سازگاری دارد و موقعیتی که چهره آمریکا در ایران دارد را به مراتب بهبود خواهد بخشید.

– تشکر می کنم آقای شهبازخانی اگر ممکن است در مورد نوروز برای ما یک مقدار صحبت بکنید.

– نوروز یکی از اعیاد باستانی ایرانیان است. که رمز ادامه حیات ماست به عنوان یک ملت. ما در طی هزاران سال علیرغم اینکه مورد یورش های اقوام دیگر و دولت های دیگر بوده ایم به حیات خودمان ادامه داده ایم. و این ادامه حیات به علت حفظ هویت ملی ما هست. امروزه در ایران اقوام گوناگون ایرانی اعم از آذری، کرد، بلوچ، ترکمن، فارس، عرب همه با هم با یک گفتمان مشترک با یک ایده مشترک دور هم دیگر جمع می شوند، مراسم مشترکی را به جای می آورند و نه تنها این جمعیتی که در ایران هست این چنین اعیادی را جشن می گیرد بلکه نوروز باستانی و بسیاری از اعیاد ملی دیگر ما، در کشورهای دیگر این مراسم را به جای می آورند و از طرف دیگر نگاهی که نوروز دارد یک نگرش بسیار طبیعی به جهان هست یک نگرش نو به جهان هست. فرهنگ ایرانی بر زایش، بر بوجود آمدن، بر نو شدن تاکید دارد و از این بابت که، یک نگرش این جهانی است؛ نگاه سکولار محسوب می شود. و امروزه مردم ایران با جشن گرفتن نوروز، با برگشت به هویت ملی خودشان در مقابل نظام های استبدادی مقاومت می کنند. و این روش های مبارزاتی غیرمسلحانه است که به حیات ما در طی تاریخ بقایش را ممکن کرده است. من امیدوار هستم که مردم ما این کار را در نسل های آینده هم ادامه بدهند؛ و من اطمینان دارم که وجود چنین رسومی باعث همبستگی بین همه ما ایرانیان می شود. از این بابت ها نوروز بسیار با اهمیت است.

– تشکر می کنم. آقای شهبازخانی بررسی پیام های نوروزی را برای ما انجام بدهید خیلی ممنون می شویم.

– از لحاظ سیاسی نوروز امسال اهمیت بسیار ویژه ای را پیدا کرده به خصوص با توجه به اینکه آیت اله خامنه ای در چهارشنبه سوری اعلام کردند که این کار خلاف عقل است و آیات عظام دیگر آن را خلاف شرع می دانند اما ما شاهد این بودیم که چهارشنبه سوری را مردم ایران امسال بسیار با شکوه برگزار کردند. در اقصی نقاط کشور و علیرغم همه هشدارهایی که داده شده بود مبنی بر اینکه با جشن های چهارشنبه سوری برخورد نظامی خواهد شد، اما مردم به جشن و پایکوبی پرداخته بودند. در این حالت ما شاهد یک شکست بسیار واضح بودیم از جانب حکومت در مقابل مردم. اما آقای خامنه ای و همین طور آقای احمدی نژاد از این فرصت استفاده کردند و در پیام نوروزیشان گفتند که انتخاباتی که در سال گذشته صورت گرفته انتخابات درستی بوده و نشاندهنده حمایت مردم از آقای احمدی نژاد و دولت ایشان است. و نشان دهنده این است که تا چه حد مسئله انتخابات بعد از 8 ماه که از جریانش می گذرد هنوز یکی از مسائل عمده سیاسی ایران باقی مانده. آیا این انتخابات صحت داشته یا نداشته مسئله دوم است. مسئله اول فرار جمهوری اسلامی است که گرفتار شده. اما در جناح دیگر هم مخالفین پیام های متنوعی را دادند نسبت به نگرش هایی که دارند. آقای موسوی خواهان صبر و استقامت شده اند در سال آینده. و راهکاری را ارائه نکرده اند در مورد اینکه چگونه می خواهند از وضعیت موجود خلاصی پیدا بکنیم. فقط مراجعه به قانون اساسی را در دستور کار خودشان قرار دادند. آقای کروبی نسبت به اینکه نظام دارد از دست می رود هشدار داده بودند و گفته بودند که نظام یک فرد یا یک شخص نیست. بیشتر از جانب طیف اصلاح طلب ما شاهد این بودیم که بخواهند نظام سیاسی را به نحوی از وضعیتی که به وجود آمده نجات بدهند. در مقابل اپوزیسیون جمهوری اسلامی سال جدید را به عنوان سال پیروزی اعلام کرده و خواستار رسیدن به دموکراسی هست. خواستار رسیدن به یک نظام مردم سالار است، به وضعیتی می خواهند نزدیک بشوند که در آن امکان یک انتخابات سالم و آزاد برای نهادهای دموکراتیک بتواند وجود داشته باشد. در خارج از کشور ما شاهد تحولات بسیار عمده ای بودیم و امسال هم اتحادیه اروپا روز باستانی را به رسمیت شناخت در آمریکا کنگره آمریکا مشخصا اطلاعیه ای را صادر کرد نوروز باستانی را به همه تبریک گفت و در آن ذکری شد از اینکه ایران یکی از اولین کشورهایی است که حقوق بشر درش رعایت شده است. افراد حق انتخاب دین را داشته اند که خودش نشان دهنده اهمیت مسئله ایران است و آنچه که ما شاهدش هستیم در حقیقت دستاورد مقاومت مردم ایران است در مقابل نظام استبدادی.

– تشکر می کنم. آقای شهبازخانی در مورد آزادی زندانیان سیاسی صحبت بفرمایید. آزادی زندانیان سیاسی که اخیرا انجام شده از چه دسته و گروهی هستند و چگونه به این ترتیب انجام می شود و چه امیدهایی می شود داشت؟

– اکثر قریب به اتفاق زندانیانی که آزاد شده اند از جناحی بودند که در درون حکومت جمهوری اسلامی هستند. نمونه آن آقای مرعشی هستند که از نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی بودند و به زندان نرفته آزاد شدند برای مدتی. و همین طور بسیاری از سران اصلاح طلب دیگر که با پادرمیانی خود افرادی بوده است که دستی بر آتش دارند در درون نظام. اما جوانان ما که در خیابانها دستگیر می شوند همچنان در زندان به سر می برند. بسیاری از افرادی که خواهان رسیدن به دموکراسی و حفظ منافع ملی هستند بدون هیچ گونه جرمی از خانه هایشان به زندانها برده اند. پاره ای از افراد حتی در تظاهرات هم شرکت نکرده بودند و اینها در زندان هستند. اخیراً یکی از وکلا را به جرم دفاع در زندان نگاهش داشته اند. و من فکر می کنم که سیاست جمهوری اسلامی بر این مبنا هست که 100 نفر را می گیرد از این 100 نفر 70 نفرش را نگه می دارد 20 نفر 30 نفر را که مال خودشان هست را آزاد می کند و جریاناتی که نزدیک به نظام سیاسی هستند به خصوص در جناح اصلاح طلب چون که آنها بلندگوها را در دست دارند، اینها را در بوق و کرنا می کنند و از هر دو طرف دارند سود می برند از این جریان. اما متاسفانه نیروهای ملی، نیروهای دموکرات، نیروهای لیبرال، بدون هیچ گونه جرمی که مستحق زندانی شدن انسان باشد در زندان ها به سر می برند و متاسفانه وضعیت زندانها بسیار بد هست. همین امروز من خبردار شدم که در پاره ای از زندانهای ایران دست به اعتصاب غذا زدند و نابسامانی بسیار عجیب و غریبی در زندانها وجود دارد. در بین افرادی که آزاد می کنند پاره ای از شهروندان عادی هستند، اما اکثر قریب به اتفاق کسانی که آزاد نشده اند نیروهای سیاسی لیبرال و دموکرات هستند.

– می خواستم بگویم نظر شما در مورد این جمله دکتر شریعتی چی هست؟ دکتر شریعتی می گوید: «خوشبختی ما در سه جمله است: تجربه ای از دیروز، استفاده از امروز، امید به فردا ولی ما با سه جمله دیگر زندگیمان را تباه می کنیم: حسرت دیروز، اتلاف امروز و ترس از فردا»

– بله این جمله ایشان درست است و اتفاقا این را در یک چهارچوبه ای مطرح می فرمایند که می خواستند دین سنتی را در مقابل یک دین دیگری که به نظر ایشان دین عملی می آمد مطرح بفرمایند. یعنی آنچه را که ایشان به عنوان شیعه علوی مطرح می کردند. علیرغم اینکه این جمله کاملا درست است، منتهی نگرش آقای دکتر علی شریعتی به جهان تولید جمهوری اسلامی را کرد.

– آقای شهبازخانی ضمن تشکر از اینکه وقتتون را در اختیار رادیو فارسی زبان ونکوور گذاشتید برای شما و همه شنوندگان عزیز آرزوی سالی خوش را دارم. تا برنامه آینده همین موقع همین جا.

– پیروز باشید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s