تهدید من توسط نامزد ندا

.گفت و گو با رادیو ونکوور. تهدید نامزد ندا به طرح شکایت از من در دادگاه‌های کانادا بخاطر پیامی که در روز تولد ندا منتشر نمودم و علت سکوت من تا کنون. بررسی یارانه ها.
فاایل صوتی: با سرعت معمولی با سرعت پائین برای ایران

متن مصاحبه:

– سوالی دارم آقای شهبازخانی در مورد آقای کاسپین نامزد ندا آقاسلطان که اخیراً به اسرائیل مسافرت کرده اند و سروصدای زیادی را ایشان باعث شدند. ماجرا بر سر چی هستش؟

– جریان از این قرار بود که آقای کاسپین وقتی که چنین ملاقاتی را انجام دادند اصلاح طلبها اعتراض کردند و حتی پاره ای از افراد مطرح کردند که ایشان اصلاً نامزد خانم ندا نبوده اند و این جور حرفها. خانواده خانم آقاسلطان اعلام کردند که مطالبی که آقای کاسپین مطرح می کنند هیچ ارتباطی به خانواده ندا آقاسلطان ندارد و مادر ایشان گفتند که از آقای کاسپین درخواست کرده بودند که این مسافرت را انجام ندهند. علی رغم خواست ایشان بوده است و من حیص المجموع یک سر و صدای زیادی را ایجاد کرد که چند جانبه بود.

– البته این را خدمت تان عرض بکنم که چون آقای کاسپین ما تا چند وقت دیگر به ونکوور می آیند برای سخنرانی و بد نیست من علاقه مند بودم که این سوال را از شما بکنم که اگر خاطرتان باشد چندی پیش ایشان شما را تهدید کرده بودند که به دادگاه خواهند کشاند و شما هم گفتید که در این زمینه سکوت می کنید. شما چرا در برابر تهدید آقای کاسپین سکوت کردید؟ اگر ممکن است یک مقداری نسبت به آن قضیه تهدید ایشان و آن داستان ماجرا بپردازید ممنون می شم که در جریان این موضوع قرار بگیرم.

– شما سوالی را دارید مطرح می کنید که اگر که من بهش پاسخ بدهم در حقیقت سکوت خودم را شکسته ام. اما در مورد اینکه چرا سکوت کرده ام علتش این بود مطلبی که آقای ماکان بهش اشاره کرده اند یک مطلب شخصی بود اون را در حیطه خصوصی دیدم به همین دلیل من ترجیح دادم که سکوت بکنم و حدس زدم که احتمالا ایشان می خواهند سر و صدا راه بیاندازند و من مایل نبودم که باعث بشوم سر و صدا راه بیافتد.

– البته یک چیزی هست ایشان از طرف سازمان ندا فور فریدام به ونکوور دعوت شدند. آیا فکر نمی کنید که اگر شما این سکوت را نمی کردید بهتر بود؟

– بله حق با شماست. اگر که من شاید سکوت نمی کردم دوستانی که در ونکوور هستند یا کسانی که ایشان را دعوت کردند شاید در تصمیم آنها می توانست موثر باشد. شما راستش دیگه دست منو گذاشتید توی حالا چون دارم راجع به این مسئله صحبت می کنم فکر می کنم دیگر سکوت کردن هم معنایی ندارد. اما شما کار خودتون را خیلی خوب انجام دادید آقای ابی.

– استدعا می کنم. به هر حال ببینید ما به عنوان وظیفه ای داریم در مقابل جامعه و آن روشن کردن موضوعاتی است که در جامعه وجود دارد و گاهاً ممکن است که سکوت بکنیم به دلیل اینکه نمی خواهیم به قضیه زیاد پر و بال بدهیم ولی ما اجبار داریم که قضیه را مطرح بکنیم و به این خاطر است. در خدمتتون هستیم. خوشحال می شوم که به قضیه اشاره بکنید و داستان را تعریف بکنید که شنوندگان ما در جریان قرار داشته باشند.

– باشه چشم. درخواست شما را می پذیرم. چندی قبل در برنامه رادیویی دید گاه ها و اندیشه ها بود که به مناسبت تولد خانم ندا بخش کوچکی را در ابتدای برنامه بنده به مناسبت تولد ایشان در مورد ایشان صحبت کردم و گفتم که سمبل مقاومت هستند و عرض کردم که ما از حقوق انسانهایی که در ایران هستند دفاع خواهیم کرد. و پیمان بستم که ما این راه را ادامه بدهیم. در این سطح بود و کلا برنامه آن شب در زمینه حقوق زنان بود وقتی که توی اینترنت آن را پخش کردند برنامه را تقدیم کردم به ندا. منجمله آقای کاسپین و فیس بوک این برنامه را برای ایشان روی دیوارشون گذاشتند اما متأسفانه به محض اینکه این پیام برای ایشان فرستاده شد، که این برنامه رادیویی بود،، پیامی را برای من فرستادند و گفتند مطالبی که بیان شده در آن برنامه مطابقت با حقیقت ندارد. یک جمله برای ایشان نوشتم که کجای این مطلبی که من گفتم نادرست است؟

– آقای شهبازخانی من یک سوال دارم قبل از اینکه ادامه بدهید. آیا خود ایشان برای شما این مطلب را نوشتند یا کس دیگری؟

– با آی دی ایشان بود اما کسی که برای من این را فرستاده بودند خودشان را به عنوان نماینده ایشان در کانادا معرفی کردند. به اسم آقای آرمین. تهدید کردند و گفتند که بایستی این برنامه حذف بشود. من پرسشی که کردم این بود که کجای مطلبی که بیان شده نادرست است؟ برای اینکه خوب آدم بعضی اوقات ممکن است مطلبی را بگوید که نادرست باشد. ایشان در مقابل تهدید کردند و گفتند ، با یک ادبیات نادرستی، که شما توی آن برنامه هر چیزی که می خواهید می گویید و شما بایستی برنامه تان را حذف بکنید و اگر که شما بخواهید این کار را ادامه بدهید ما شما را به دادگاه می کشانیم و اینجا کانادا هست. کشور قانونمندی است و از این جور چیزها. من دیگر پاسخ ندادم و با دوستان تماس گرفتم که آقای کاسپین را در جریان بگذارند که این آقایی که به اسم آرمین اول و بعد هم آن پیام دومشان به اسم رامین برای من فرستاده بودند و با آی دی ایشان بود، ایشان دارند همچین چیزهایی را می گویند و این آیا واقعاً نماینده شما هست؟ چونکه مطالبی که ایشان گفتند اصلا غیرقابل باور بود. همین جوری داشتند تهدید می کردند منو که به دادگاه می کشانند. بابت مطلبی که من توی رادیو درباره ندا گفته ام. اون فایل را برای شما فرستادم. اگر که در دسترستون هست خوشحال می شوم که شنوندگان هم بشنوند ببینند ما چه گفته ایم که بایستی بابت آن به دادگاه برویم.

– من الان اون قسمت را پخش می کنم گوش می کنیم.

– همان طور که می دانید امروز تولد ندا آقاسلطان هست اگر مایل هستید در این زمینه مطالبی بفرمایید در خدمتتون هستیم.

– خانم ندا آقاسلطان به عنوان یکی از زنانی که سمبل مقاومت ایرانیان است در مقابل استبدادی که مذهی است و امروزه در کشور ما حاکم است جان خودش را از دست داد و ما همه در کنار همدیگر همواره این ازخودگذشتگی ها را پاس می داریم و جای او در کنار همه ما خالی است. و ما پیمان می بندیم تا زمانی که حقوق از دست رفته ی انسانهایی که در ایران دارند زندگی می کنند را به دست نیاوریم از پای نخواهیم نشست.

– خوب این متن صحبت شما بود آقای شهبازخانی که مورد اعتراض قرار گرفته بود. و ایشان اعتراضشون بر این بود که شما از شخصیتی مثل ندا به این ترتیب یاد کردید و مستوجب این هستید که به دادگاه کشیده بشوید و شخصیت بین المللی ندا… این چیزی بود که ایشان در صحبتی که من با ایشان داشتم عنوان کردند که شما را به این دلیل دادگاه خواهند کشاند.

– بله بنده متوجه شدم که شما را هم تهدید کرده بودند و این بسیار کار نادرستی است. ماها که کار رسانه ای انجام می دهیم را به دادگاه بخواهند تهدید بکنند برای بیان چنین مطلبی. ترجیح دادم که سکوت بکنم در این زمینه و دوستان دیگر که مطلب را متوجه شده بودند گفتند که صحبت بکنیم در این زمینه. من نظرم این بود که بخاطر احترام به خانم ندا آقاسلطان بهترین این است که ما سکوت بکنیم و این مطلب را من به عنوان یک تهدید شخصی تلقی کردم. یعنی آنچه که ایشان داشتند مطرح می کردند این بود که من را می خواهند به دادگاه ببرند. خوب این در حیطه خصوصی من قرار می گیرد. پذیرفتم که باشد اشکال ندارد. ایشان می خواهند به دادگاه ببرند بابت چنین مسئله ای؛ مهم نیست من حاضر هستم که پاسخگو باشم. اما حاضر نبودم که این را به رسانه ها بکشانم و سر و صدا راه بیاندازم. برای اینکه یکی از حرفهایی که من می زدم این بود که شاید ایشان می خواهد با طرح چنین مسائلی در دادگاه مطرح بشوند و سر و صدا بشود.

– آیا شما با ایشان اختلاف نظر سیاسی دارید؟

– نه. اصلا ببینید مسئله این است که ایشان نامزد ندا آقاسلطان هستند. نامزد کسی بودن، ایده سیاسی نیست که من بخواهم با کسی که به عنوان نامزد ندا هست اختلاف سیاسی داشته باشم. بنده نگرش سیاسی دارم. دیدگاه سیاسی دارم. اگر که بله مثلاً من می خواستم بروم با خانم ندا آقاسلطان ازدواج بکنم. ایشان می گفت که آقا من نامزدش هستم. شما نمی توانید با ایشان ازدواج بکنید. اما این مسئله که نیست. اون در حیطه خصوصی ایشان هست که حالا نامزد یک نفر است. بنده هم نامزد کس دیگری می توانم باشم اینها ارتباطی به این ندارد که من با ایشان اختلاف نظر سیاسی داشته باشم. ایشان نظر سیاسی نداشتند اصلاً.

– ملاقات ایشان با شیمون پرز را چگونه ارزیابی می کنید؟ شخصی که با این طرز فکر برخورد می کند.

– تا آنجایی که به مسائل بین المللی مربوط هست، شخصیت های سیاسی بایستی در جهت منافع ملی حرکت بکنند. آقای کاسپین نگرش سیاسی و شخصیت سیاسی نیستند که ما بخواهیم بگوییم که ایشان با شیمون پرز ملاقات کردند. من فکر می کنم که این یک امکان تبلیغاتی را برای آقای پرز ایجاد کرده می گوید که ما با ایشان ملاقات کرده ایم. یا نمونه همان دعوت افرادی که در ونکوور هستند که از ایشان کردند. احتمالا آن ها می خواهند بگویند یک فردی که نامزد ندا آقاسلطان هست را دعوت کردند. مثل یک ستاره سینما یا یک بازیکن بسکتبال یا یک همچین چیزی که شناخته شده است. فرق می کند نسبت به اینکه ما بخواهیم عمل ایشان را از لحاظ سیاسی مورد بررسی قرار بدهیم. به نظر من تأثیر سیاسی ندارد. بیشتر حالت تبلیغاتی دارد برای کسانی که می خواهند از ایشان به عنوان یک آیکان استفاده بکنند.

– آقای شهبازخانی اگر ممکن است بفرمایید که دولت ایران خواهان لغو یارانه های سوخت بوده و مجلس مخالفت می کند. تفاوت دولت با مجلس در چی است؟

– دولت می خواهد 20 میلیارد دلار به عنوان درآمد دریافت بکند از تفاوت قیمتی که بابت یارانه ها در اختیارش قرار می گیرد. و در بودجه ای که مطرح کرده بود این را 40 میلیارد دلار مطرح کرده بود که مجلس این را به نصف رساند و اگر که دولت با یک چنین وضعیتی روبرو بشود دیگر نمی تواند آن کاسه خرجی ها را که می خواست انجام بدهد را ادامه بدهد و به همین دلیل آقای احمدی نژاد حتی مسئله رفراندوم را مطرح کردند در مجلس هم بعضی ها مسئله رفراندوم را مطرح کردند که به نظر من بیشتر برای لوس کردن واژه رفراندوم بود. برای اینکه شما برای هر چیزی که رفراندوم نمی کنید. اگر که آنها می خواهند رفراندوم بکنند سر همان چیزی که مردم می خواهند رفراندوم بکنند. سر اصل نظام رفراندوم بکنند. به هر صورت اون مسئله جداگانه ای است. کلا دولت را با یک برنامه ریزی اقتصادی روبرو خواهد کرد که ناکامی به دنبال خواهد داشت چه 40 میلیارد دلار باشد و چه 20 میلیارد دلار اما از آنجایی که در کشور ما نه دولت دولت است و نه مجلس مجلس؛ بلکه یک نظام ولایت فقیهی است. یک نفر به اسم ولی فقیه بایستی بیاید همه امور را رتق و فتق بکند. ایشان هم به دولت گفتند که نخیر شما بایستی گوش به حرف مجلس بدهید. و بعید به نظر می رسد که دولت آقای احمدی نژاد بتوانند 40 میلیارد دلار را به تصویب برسانند و با یک تورم بسیار زیادی روبرو خواهیم بود در وضعیت اقتصادی بسیار نابسامان است.

– شما که طرفدار اقتصاد آزاد هستید آقای شهبازخانی دولت احمدی نژاد هم که می گه که حذف یارانه ها در جهت آزاد کردن اقتصاد نظر شما چیه؟

– بله آقای احمدی نژاد خیلی مطالب را می فرمایند که صحت ندارد منجمله همین مطلبشون. مسئله این هست که وقتی که شما اقتصاد آزاد را مطرح می کنید سیستم اقتصادی آزاد هست. نمی توان گفت که من فقط می خواهم بخش یارانه ها را آزاد بکنم. بقیه اقتصاد را می خواهم ببندم. تازه همین موردی که اینها دارند انجام می دهند دخالت در امور اقتصادی است. وقتی شما سیستم آزاد اقتصادی دارید که به طور کلی بازار بتواند قیمت ها را تعیین بکند. الانه شما نگاه بکنید اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی به تنگ آمده از دست دولت. کلیه صنایع سنگین ایران در دست سپاه پاسداران است. حکومت یک حکومت نظامی اقتصادی سپاه پاسدارانی تبدیل شده.

– آقای شهبازخانی اقتصاد ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟

– اقتصاد ایران بسیار بیمار است. فقط من یک نکته را عرض بکنم خدمت جنابعالی. مسائل اقتصادی ایران ریشه های سیاسی دارد. یعنی اگر که مسائل سیاسی ایران حل نشود، فقط در زمینه مسائل دنبال کردن پروژه اتمی، ما سالیانه داریم 15 میلیارد دلار هزینه پرداخت می کنیم و این یک برآورد بسیار خوش بینانه است. بیشتر از این است. یعنی آنچه را که آقای احمدی نژاد دارد امروزه سرش با مجلس چانه می زند. کافی است که سیاستهای سیاسی خودش را درست بکند اصلاً نیازی به این ندارد که بخواهد بیاید اقتصاد را به این حال و روز بیاندازد و این بنا به دلیل یک نظام سیاسی استبدادی مذهبی است که کشور ما که دومین تولید کننده نفت اوپک است، دومین منابع گازی جهان را در دست دارد به حال و روزی افتاده که گازوئیلش 18 برابر قیمتش می خواهد افزایش پیدا بکند.

– با تشکر از وقتی را که در اختیار رادیو فارس زبان ونکور گذاشتید.

– به شما شب بخیر می گویم و آرزوی شبی خوش برای شما و شنوندگان عزیز دارم.

– پیروز باشید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s